su kaçağı nasıl bulunurSu kaçakları ev ve iş yerlerinde tesisat borularında meydana gelen arızalanma, yanlış ve kalitesiz kullanılan tesisat malzemelerinin zamanla deformasyona uğraması gibi çeşitli etkenlerden meydana gelen su tesisat arızalarına denir. Su kaçağı genel olarak iş yeri ve evlerdeki tesisat borularında sıkça rastlanan olaydır. Su kaçağı daha çok kaliteli kullanılmayan malzemelerden ve tesisatı iyi yapmayan ustalardan kaynaklanan bir etkendir. Özellikle eski yapılarda daha sık görülmektedir. Su kaçağı, gelişen teknolojik ilerleyişler sayesinde günümüz koşullarında bazı cihazlar sayesinde su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Bu çalışma neticesinde hem su kaçağı olduğu için bilinçsizce eviniz zarar görmemekte ve daha az maliyetle bu sıkıntıdan kurtuluyorsunuz.

Öncelikle sizlere su kaçağı nasıl bulunur onu kısaca açıklayalım. Su kaçağı genel olarak eskiyen boruların suyun sürekli basınçlı olması sebebiyle yıpranmasından kaynaklamaktadır. Yıpranma neticesinde seramikler arasındaki derz boşluklarından alt kat komşunuza sızma yapmaktadır durum böyle olunca alt komşunuzla olan samimi ilişkilerinizin yerini su kaçağı tartışmaları almaktadır. Evinizde yada iş yerinizde oluşan su kaçağı için farklı cihazlar yardımıyla önlem alınabilmektedir bunlara örnek verecek olursak, akustik dinleme cihazı ve su kaçağı bulma robotu ile bilinçsizce kırma işlerinden kurtulabilir sadece su kaçağının olduğu bölge için tadilat yaptırabilirsiniz.

Su kaçağını bulma yöntemleri arasında bulunan bu iki etkili faktörü size anlatmak gerekirse bu cihazları kullanmada tecrübeli olan uzmanlar su kaçağının olduğu bölge çevresinde dinleme ve izleme çalışmaları yaparlar. En çok kullanılan yöntemlerden biri olan robotla su kaçağı bulma yöntemi kanal ve boru içi görüntüleme sağlayan kamera sayesinde çatlak ve kırılmış borularınızı görüntü aracılığıyla uzman olan kişiye aktarır görüntüler sayesinde nokta tespiti yapılarak sorunun olduğu bölge nokta tespiti yaparak belirlenir. Diğer su kaçağı tespiti ise akustik dinleme cihazı yapılmaktadır. Su kaçağı dinleme cihazı ile borulara yüksek basınçta su verildikten sonra su kapatılır ve akustik dinleme cihazı ile boru dinlenmeye başlanır. Su kaçağının kaynaklandığı yere akustik dinleme cihazı su kaçağının sesini takip ederek sızıntının olduğu yere yönlendirir ve bu sayede nokta tespiti yapılarak sadece kaçağın olduğu bölgede tadilat çalışması yapılarak sorun giderilir.

Paylaşmak önemsemektir!

Comments 0

Leave a Comment