Eski yapılarda en çok karşılaşılan problemlerin ilk sırasında su kaçağı sorunu gelmektedir. Yüksek basınç sonucu patlayan borular su kaçağı oluşturmaktadır. Aynı problem yeni yapılan bir binada evinizde yaşanıyorsa sorunun temelinde ya kullanılan malzemelerin iyi olmaması yada su tesisatı yapan ustanın hatalarından oluşmuştur.

Eski dönemlerde su kaçağı bulabilmek için, tahminler yürütülerek fayans ve seramikler kırılarak su kaçağının nerede olduğu tespit edilmeye çalışılmaktaydı. Bazen tahminler doğru oranda tutarken, bazense ne acıdır ki gözünüz gibi baktığınız eviniz yıkım içine girmiş, tüm seramikleriniz kırılmış ve halen su kaçağının kaynağı bulunamamış, emekleriniz boşa gitmiştir.

Günümüz teknolojisinde artık tahmini su kaçağı bulma ve kırma, dökme işleri yerine modern teknoloji ürünleriyle su kaçağı olan yer nokta tespiti yapılarak sadece küçük bir işlem sayesinde bu su kaçağından kurtulabiliyorsunuz.

Öncelikle su kaçağının ortaya çıkış bölgesi çevresinde çalışmalar başlatılarak su kaçağı bulma tespit analizi başlatılır, su kaçağı nasıl anlaşılır? diye soracak olursanız günümüz koşullarında kırma, dökme yerini su kaçağı bulma robotu ve akustik dinleme cihazı almaktadır. Bu iki teknoloji harikası cihazlar sayesinde nokta tespiti yapılarak su kaçağının olduğu bölge bulunur ve o bölge için sadece tadilat işlemi yapılır.

Peki bu su kaçağı bulma cihazları nasıl bir tespit yapabiliyor? yöntemlerden biri olan robotla su kaçağı bulma yöntemi kanal ve boru içi görüntüleme sağlayan kamera sistemi sayesinde çatlat, patlak, yırtılmış, kırılmış borularınızı görüntü aracılığıyla cihazı kullanan uzman kişiye aktarır o uzman kişi aldığı görüntüler sayesinde nokta tespiti yaparak sorunun olduğu bölgeyi tam nokta tespiti yaparak belirler.

Bir diğer su kaçağı bulma cihazı olan akustik dinleme cihazı ile öncelikle borulara zarar vermeyecek şekilde yüksek basınçta su verilir, yüksek basınçta su verildikten sonra su kapatılır ve akustik dinleme cihazı ile boru dinlenmeye başlanır, su kaçağının olduğu tahmin edilen bölgeye yere sabitlenen akustik dinleme cihazı su kaçağının sesini takip ederek kişiyi sızıntının olduğu yere yönlendirir bu sayede kırma dökme işi olmadan nokta tespiti yapılarak sadece kaçağın olduğu bölgede çalışma yapılarak sorun giderilir.

Paylaşmak önemsemektir!

Comments 0

Leave a Comment