Su kaçakları ev ve iş yerlerinde tesisat borularında meydana gelmekte olan arızalanma, yanlış ve kalitesiz kullanılmış olan tesisat ürünlerinin zamanla yıpranmasından meydana gelir. Bu tür su kaçaklarını bulmak için önceden kırma yöntemleri kullanılmaktaydı. Fakat şimdi ise bir çok firma kırmadan su kaçağı tespitini çeşitli cihazlar sayesinde su kaçaklarının tespitlerini yapabilir. Bu tür hizmetler veren firmalar bir çok ilimiz de kendisini geliştiriyor olmaktadır. Mesela bir apartman dairesinde oturuyorsunuz ve üst kattan su akıntısı geliyorsa ne yapmalısınız? İlk önce üst katta oturan komşunuz ile iletişim kurmanız gerekiyor. Alt kata su sızması olduğunu ve tüm vanaların kapatılması gerektiğini belirtip, tavandan damlamakta olan su içim yapılması gereken işlemleri uygulamaya geçin. Öncelikle suyun akmasını engellemeniz, komşunuzun su saatindeki su vanasını kapatmanız gerekiyor. Bir sonra ki aşama ise su kaçağının yerini bulmanız için tespit çalışmalarında bulunmaktır. Su kaçağını bulabilmek için profesyonel cihazların kullanımı önemli olmaktadır. Bu cihazlar sayesin su kaçağının olduğu yer nokta atışı ile bulunabilir.

Su Kaçağı Tespit Aşamasında Kullanılabilecek Cihazlar Nelerdir?

  • Akustik dinleme cihazları sayesinde, su tesisat sisteminizde bulunan tüm hatları kontrol edebilir, kaçar eğer temiz su tesisatı üzerinde ise akustik dinleme cihazları sayesinde rahatlıkla bulunur.

*Su kaçağı ola ki atık su tesisatları üzerinden meydana gelir ise, kameralı olan cihazlar sayesinde tesisat borularını görüntüleyebilir ve su kaçağının yerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Su kaçağının tespiti sırasında teknolojik cihazlar sayesinde herhangi bir hatta gürültü, kırma ve dökme işlemleri yapılmaz. En kısa süre içerisinde su kaçağının yeri tam olarak bulunabilir. Çeşitli firmalar sayesinde günün her saati tespit işlemleri yaptırma imkanınız olabilir. Bunun yanı sıra teknolojik aletler ile su kaçağı tespiti sonrasında herhangi bir tadilat türü işleme gerek kalmaz.

Gizli Su Kaçağını Nasıl Anlarım?

*Bütün vanalar kapalı olduğu halde su saati hala dönmeye devam ediyorsa,

*Evin belirli yerlerinden rutubet kokusu geliyor ve duvarlarında bulunan sıvalarda dökülme oluyorsa,

*Parkeleriniz de kabarmalar bulunuyorsa,

*Kombiniz de ki su barı sürekli düşüş yaşıyorsa, gizli su kaçağını anlamanız da yardımcı olabilecek nedenlerdir.

Paylaşmak önemsemektir!

Comments 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a Comment