Akla gelebilecek ve içerisinde insan olan hemen her alanda su tesisatı bulunmaktadır.  Basitçe tanımlamak gerekirse, tesisat, suyun geçmesi ve kullanım için çeşmeye gelmesini sağlayan sistemdir. En son aşaması çeşme bölümüdür ve bu bölgede meydana gelen sorunlar da tesisat kapsamında değerlendirilir. İnşaat döneminden itibaren var olan bu sistemde bazen sorunlar meydana gelebilir. Söz gelimi teknik sorun olduğunda Kahramanmaraş su kaçağı bulma desteği alınabilmektedir.

Su Tesisat Hizmetleri

Tesisatın olduğu doğal gaz ve kalorifer gibi sistemlerde meydana gelen bölgesel sorunlarda da yardım alınabilir. Ayrıca tıkanıklık, petek temizleme işlemleri de su tesisatı kapsamında değerlendirilebilir. Yani çok yönlü hizmetler için başvuru yapılabilir. Başvuru öncesinde firmanın hizmet kapsamı hakkında bilgi almak, kendi sorununuzu kısaca yetkili kişilerle paylaşmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Sorun Potansiyelleri Neler?

kahramanmaraş su kaçağı bulmaBir su tesisatının sorun çıkarması için farklı etkenler kaynak olarak gösterilebilir. Binanın eski olması en yaygın görülen sebeptir. 15-20 yıl ve daha üzerindeki binalarda tesisatı oluşturan parçaların sağlamlığı kaybolabilir ve daha hassas olduğu için de sızdırma sorunu yaşatabilir.  İkinci olarak inşaat döneminde yapılan yanlış uygulamalar, sonradan sorunlara neden olabilmektedir. Montajın yanlış olabilmesi durumu yanında kullanılan malzemenin kalitesiz olması da etkili olabilir.

Zayıf ürünler her zaman kısa sürede sorun çıkarmaya meyillidirler. Bunun dışında dışarıdan su borularının darbe alması sonucu sızdırma durumu oluşabilir. Bilinçli ya da bilinçsiz şekilde demire darbe olunca bir bölümünden su akacaktır ve büyüklüğüne göre ciddi bir akıntı olabilir. Tabi kontrol dışında meydana gelen deprem gibi sorunlarda da kaçaklar görülebilir. Bunlarda depremin şiddetine göre değişik ölçülerde sorun görülebilir. Ancak büyük sorunlar olduğu zaman kullanılamaz hale gelmesi de söz konusudur.

Su Kaçağı Nasıl Belli Olur? Olumsuz Etkileri Neler?

Ağır küf kokusu, nem kokusu, yerde ıslaklık, duvarda ıslaklık ve kabarma su kaçağının en yaygın belirtileridir. Ağır koku genelde uzun süre tespit edilmeyen bir kaçak olduğunda meydana gelir. Nem ve nemin çevredeki eşyalarda, duvarda yarattığı deformasyon kokuya neden olacaktır. Bunun dışında kısa süreli su kaçaklarında küçük su birikintisi, su sesi vs. olabilir.

Zamanında  su kaçağı bulma yapılmadığında özellikle kamuya açık alanlarda maddi kayıplar görülebilir. Örneğin her zaman gittiğiniz market ya da alışveriş yerleri pis kokarsa, bu sorun devamlı hale gelirse, artık oraya gitmek istenemeyebilir. Bu da o işletme için maddi kayıp anlamına gelebilir. Ayrıca teknik açıdan büyük sorun olması bir süre için tadilat gerektirdiğinden işletmenin kapalı olmasına da neden olabilir.

Tespit ve Onarım İşlemi

Su kaçağı soKahramanmaraş su tesisatçısırununda etkili ve hızlı çözüm alabilmek için tespit edilmesi ve bir an önce  uygulamaya geçilmesi kritik öneme sahiptir. Eskiden bu konuda çok daha uzun süren meşakkatli durumlar görülebiliyordu. Örneğin su sızıntısı için duvarın kırılması gerekebiliyordu. Ancak günümüzde gelişen teknolojinin de etkisiyle kaçak tespit cihazları geliştirilmiş, çok kısa bir süre içerisinde hem de kırma vs. olmadan çözüm adına uygulamaya geçilmiştir.

Kaçak tespit cihazlarının üzerinde bir gösterge yer alır. Bu göstergenin bağlı olduğu sistem, duvarın arkasındaki tesisatta ses, nem olan bölgeyi tespit eder.  Sorunlu olan yerdeki akıntıyı hissettiğinde sinyal verir ve bu şekilde kesin çözüm getirilir. Tespit işlemi sonrasında bu konuda uzman olan yetkili çözüm için gereken müdahaleyi yapacaktır. Eğer küçük bir sızıntı ise daha kısa sürede çözüm sağlanabilir ama büyük kırıklarda daha köklü bir tesisat değişimi gerekebilir. Bu da bir tık daha fazla zaman demektir.

Peki Kahramanmaraş İlinin Hangi İlçelerine ve Mahallelerine Hizmet Veriyoruz.

Afşin | Andırın | Çağlayancerit | Dulkadiroğlu | Ekinözü | Elbistan | Göksun | Nurhak | Onikişubat | Pazarcık | Türkoğlu

Mahallelerini görmek için hizmet almak istediğiniz ilçeye tıklayabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir!

Comments 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a Comment