Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti
Onarımı yapılan bölgenin tamir edilmesi.

Su faturanız umduğunuzdan fazla geliyor ve her ay daha fazla su faturası ödüyorsanız su tesisatınızda beylikdüzü su kaçağı tespiti olup olmadığını kontrol etme vaktiniz gelmiş hatta geçiyor olabilir… Evinizde su kaçağı olması hem komşularınızı hem de sizi rahatsız edecek bir durumdur. Çünkü evinizde su kaçağı var ise su tesisatından gelen su diğer evlere yansıyabilmekte ve komşularınızın tavanlarında izler bırakabilmektedir. Huzurlu bir evde oturabilmek için su tesisatınızın bakımını en azından altı ayda 1 kez yaptırmanız gerekmektedir. Bazı su kaçakları faturalarınıza fazladan 30 Türk Lirası ve daha fazlası şeklinde yansıyabilmektedir. Su kaçağının ilk tespitini faturanız ve sayacınız üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer su faturanız, her ay aynı su miktarını kullanıyor olduğunuzu düşünmenize rağmen fazla geliyor ve her ay bu artış devam ediyor ise, yapacağınız ilk şey ev içerisinde bulunan tüm muslukları kapatmaktır. Muslukların hepsini, özellikle tuvaletin yanında ve lavabonun aşağısında bulunan mu
slukları kapattıktan sonra su sayacınızın üzerindeki rakamları not ettikten sonra ertesi sabah rakamlarda farklılık görürseniz, su kaçağınız var demektir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken diğer bir şey suyun kaçak yaptığı noktayı bulmak ve komşularınızı ziyaret ederek tavanlarında veya duvarlarında oluşan bir rutubet olup olmadığını öğrenmektir. Komşularınızda herhangi bir rutubet durumu yok veya müstakil bir evde yaşıyor iseniz su tesisatınızın kaçak yaptığı noktayı bulabilmek için su tesisatçılarını arayabilir veya su kaçağını tespit eden dedektörlerden satın alarak, su kaçağının yerini kolayca tespit edebilirsiniz.

Su Kaçağı Neden Olur?

Su kaçakları genellikle evin tuvalet kısmından kaynaklanmaktadır. Su kaçağı var ise ilk işiniz tuvaletinizdeki tesisatları kontrol etmektir. SuBeylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Kırmadan kaçaklarının tespiti yaptıkları akıntı ve sızıntıya göre tespit edilebilmektedir. Temiz su borusundan akıntı yapan su kaçakları genellikle önce yavaş sonrasında hızlıca akan sulardan kaynaklanmaktadır. Eğer duvarlarınız kabarmaya başlamış, rutubet kokusu alıyorsanız ve giderek rutubet yapan yer koyulaşıp büyüyor ise su kaçağınız kirli su borusundan kaynaklanmaktadır. Tavanlarda oluşan su kaçağının tespiti oldukça zordur. Sizden veya komşunuzdan kaynaklanan veya çift taraflı kaynaklanan su kaçakları olabilmektedir. Genellikle su kaçakları, evde fazla buharlaşma olmasından, yeterince evin havalandırılmamasından, su tesisatının bakımının yapılmamasından kaynaklanabilmektedir. Su kaçağına sebep olan bir diğer neden ise bina veya ev yapılırken tesisatın düzgün bir şekilde yerleştirilmemesinden kaynaklanabilmektedir. Taşınacağınız eve girerken yapacağınız ilk şey bir su tesisatçısı tarafından tesisatınızın bakımını yaptırmak ve tesisatın iyi çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmektir. Gönül rahatlığı ile musluklarınızı kullanabilmek için önemli bir detaydır.

Beylikdüzü Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun birçok cevabı ve birçok yolu vardır. İlk tespit faturanız üzerinden yapılabilmektedir. Faturanızda beklenmedik ve fazla bir artış var ise su kaçağı olduğunun ilk işaretidir. Bir diğer tespit yöntemi ise su sayacıdır. Musluklarınızı kapattıktan sonra su sayacınız dönmeye devam ediyor ise su kaçağınız olduğuna işarettir. Diğer ve kesin bir tespit yöntemi ise alt katınızda oturan komşunuzun tavanından su damlıyor veya rutubet olmuş ise su kaçağınız olduğunu göstermektedir. Su kaçağına sebep olan yerin tespit edilmesi günümüzde gelişen teknoloji sayesinde daha kolay bir hale gelmiştir. Su kaçağı tespiti yapan dedektörler sayesinde evinizde su kaçağı yapan tesisatı ve borusunu bulmak dakikalar içerisinde bulunabilmektedir.

Genellikle en çok su kaçağı banyolarda görülmektedir. Banyonuzda bulunan muslukların kapanmasına rağmen damlama oluyorsa, banyo telefonunuzdan musluk kapalı haldeyken su akıyorsa, tuvalet taharet musluğundan su damlıyorsa ve lavabodaki musluktan su damlıyorsa su kaçağınız olduğunu göstermektedir. Evinizde yapılacak test ve uygulamalardan sonra su kaçağının ana sebebi hemen bulunarak tamir edilebilmektedir. Önemsiz görünen sızıntıları veya su damlamalarını takip etmeniz gerekmektedir.

Genellik su kaçakları önemsenmeyen sızıntı veya damlalardan başlayarak kuvvetini arttırmaktadır. Tuvaletinizdeki klozeti mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Klozetinizde bulunan taharet musluğundan sızıntı olma ihtimali banyo ve lavabodan daha fazladır. Bunun sebebi o musluğun daha çok kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Önemsenmeyen sızıntılarınızın çoğu alt katınızda bulunan komşularınıza yansımakta ve onların duvarlarında akıntıya hatta rutubete sebep olmaktadır. Bazı su kaçakları doğalgazlı evlerde de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka kombinizin kontrolünü yapmanız gerekmektedir.

Eğer kombinizdeki basınç durduk yere azalıyor veya artıyorsa su kaçağınız var demektir ve su kaçağınız kombinizden kaynaklanıyor olabilir. Eğer kombinizden kaynaklandığını anlarsanız, kaloriferlerinize kombiniz tarafından su basılmasını önlemeniz gerekmektedir. Kombinizde bulunan su borularını veya kombinizi kapatarak bunu yapabilirsiniz. Evinizde bulunan kaloriferlerin su kaçırıp kaçırmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bazı su kaçakları kaloriferlerde gerçekleşebilmekte ve kötü durumlara sebebiyet verebilmektedir. Kalorifer içerisinde bulunan sular sıcak olduğundan, su akıntısı veya sızıntısı var ise kombi tarafından daha çok su basıncı uygulanacak demektir. Bu da kalorifer borularınızın patlamasına ve ani şiddetle sıcak suyun üzerinize gelmesine sebep olabilmektedir.

Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Sonrası Ne Yapılmalı?

Banyonuzda, tuvaletinizde veya kaloriferlerinizde su kaçağı olduğunu ettikten sonra mutlaka bir tesisatçı yardımı almalısınız. Vanalarınızı sıkmak bir çözüm olmayabilir ve su kaçağı başka bir boru üzerinden devam edebilmektedir. Beylikdüzü Su kaçağı tespiti bir tek musluklardan akan su ile tespit edilmediği için tesisatın içerisinden bir sorun olabildiği de akla getirilmelidir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmalı evdeki muslukları kapatmalı ve kombiyi kapatmalısınız. Su tesisatçıları gelmeden herhangi bir işlem yapmamanız gerekmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Comments 0

Leave a Comment